GÜLÜŞ TASARIMI

Gülüş tasarımı, sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık, doğallık ve fonksiyonu birleştirerek size özel ideal gülümsemeyi planlamak ve yaratmaktır. Burada önemli olan ilk bakışta yeni yapıldığı anlaşılan çok büyük, çok beyaz, fırlak vs. dişler değil, tam tersine yapıldığı diğer insanlar tarafından hemen fark edilemeyenkişinin yüzüyle bütünleşmiş dişlerdir. Başarısız bir vaka hemen anlaşılır, görenin ilk dikkatini çeken bölge dişler olur.

Estetik diş hekimliği tüm dünyada hızla gelişmekte ve her geçen gün yeni bilgilerin eklendiği diş hekimliğinin önemli bir bölümü haline gelmektedir.

Aşağıdaki soruların bir veya bir kaçına evet diyorsanız sizin de bir estetik dişhekimine ihtiyacınız var demektir.

 • Başka birinin gülümsemesine sahip olmak istediniz mi?
 • Gülerken dişlerinizi göstermemeye çalıştığınız veya elinizle ağzınızı kapadığınız oluyor mu?
 • Resim çektirirken gülümsemekten kaçınıyor musunuz?
 • Gülümsemenizde sizi rahatsız eden herhangi bir şey var mı?
 • Ağzınız iyice açık olarak güldüğünüzde üst dudağınız diş etlerinizi fazlaca gösterecek şekilde yukarı çıkıyor mu?
 • Dişlerinizde yapılan tedavilerin (dolgu, kuron vb.) doğal dişlerinizden farklı (renk, form vb.) olduğunu düşünüyor musunuz?
 • Dişlerinizin daha beyaz olmasını ister miydiniz?
 • Dişlerinizde çapraşıklıklar ve/veya düzensizlikler var mı?
 • Dişlerinizin arasında boşluklar var mı?
 • Ön dişlerinizde çok sayıda dolgu veya kırık var mı?
 • Ön dişleriniz arasında rahatsız edici seviye ve büyüklük farklılıkları var mı?

Gülümsemenizi etkileyen faktörler:Tasarımlarda kişinin yüz şekli, ten rengi, cinsiyet, dudak, diş eti şekli gibi unsurları göz önüne alınıyor. Mesela uzun bir yüz şekline sahip kişiye yine ince uzun dişler yapılırsa yüzü olduğundan da uzun gözükecektir. Bu durumda daha geniş karemsi dişler kullanarak yüzün uzunluğu gizlenebilir yada çok yuvarlak, şişman yüzlü bir hastaya.uygulanan ince uzun dişler onu daha ince gösterecektir.

Bu bağlamda, gözönünde bulundurulan unsurlar:

 • Yaş Yüzünüzün çok değiştiğini , yaşlı hissetmemenize rağmen görüntünüzün yaşlandığını fark edebilirsiniz. Gülüşünüze dikkatli bakarsanız dişlerinizin gençliğinizden daha koyu renkte olduğunu ve ışıltısını kaybettiğini göreceksiniz. Uzun yıllar kullandığınız sigara, çay, kahve, kırmızı şarap ve kimi zamanda dişin mine tabakasının aşınması yıllar ile beraber gülümsemenizin renksizleşmesine, silikleşmesine sebep olur. Problem sadece bu ise basit bir beyazlatma işlemi ile etkileyici değişiklikler yaratabilirsiniz. Ancak, çoğu zaman sadece dişlerinizi beyazlatmak yeterli olmaz. Kompozit bondingleme, porselen veneer ve kuronlar ile gülüşünüz tamamen ideal hale getirilebilir.

gulusYaş ilerledikçe karşılaşılan bir diğer problem de burun ucu ile çenenin birbirine yaklaşması yani yüzün alt 1/3 ‘ünün kısalmasıdır. Yüzün alt 1/3’ündeki yumuşak dokular, çene kemikleri ve dişler tarafından desteklenir. Dişlerinizi kapattığınızda (özellikle arka dişler) meydana gelen yükseklik bu destek için çok önemlidir. Yıllarla birlikte çene kemikleriniz incelir, dişleriniz aşınır ve bu mesafe kısalır. Bu hem artık yeterince iyi çiğneyememenize hem de gülümsemenizi belirleyen yumuşak dokuların sarkmasına, yeterince desteklenememesine sebep olur. Dişlerdeki aşınma 40 yaş üstünde iyice belirginleşir ve çok yaygındır. Bir de diş sıkma ve gıcırdatma problemi varsa dişler hızla kısalır ve çoğu zamanda kırılır. Dişler çok kötü görünür, fonksiyonlarını yerine getiremez ve bunlara ilave olarak çene ekleminde problemler oluşmaya başlar. Tüm bunlar kişiyi daha yaşlı gösterir.

Böyle bir problem oluştuysa çözüm çiğneyici yüzeyleri içine alan porselen onleyler ve ön bölgede porselen laminate veneer’lerdir. Bunlarla hem estetik sağlanır hem de dişlerin kısalması sonucu oluşan mesafe kaybı düzeltilerek yüzün alt 1/3 ü olması gereken boyuta getirilir.

 

 • Cinsiyet Kadın ve erkek gülüşleri arasında önemli farklılıklar vardır. Bunlar uygulanacak tedavilerde mutlaka dikkate alınmalıdır. Erkek ve kadın anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Kadınlarda geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır.

Kadınlarda:        

 • Dişlerin köşeleri daha yumuşak döner;
 • Gülme hattı yukarı doğru kavislidir;
 • Ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzundur;
 • Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır.

Erkeklerde:

 • Komşu dişler daha düz bir hatta birleşirler;
 • Dişlerin hatları daha belirgindir;
 • Gülme hattı daha düzdür.
 • Dudaklar gülümsemenizi şekillendirir ve çok önemlidir. Dudak kenarlarının aşağı veya yukarı oluşu, belirgin ya da silik oluşu ifadeyi tamamen değiştirebilir. İdeali dişlerde ve çenelerde düzeltilmesi gereken problemlerle beraber dudakla ilgili düzeltmelerin yapılmasıdır.
 • Dişetleri En güzel dişler bile sağlıklı ve düzgün şekilli dişetleriyle çerçevelenmemiş ise çekici görünemezler. Dişetlerinizde yapılan tedaviler ve küçük operasyonlar ile estetik olamayan dişetleri düzeltilebilir.
 • Sağlıksız dişetleri: Periodontal hastalık nedeni ile dişetleri kırmızı, şiş ve parlak görünürler. Estetik diş hekimliği işlemlerinden önce mutlaka tedavi edilmelidirler.Dişetleriyle gülümseme (Gummy Smile): Gülümsediklerinde dişetleri fazla görünen vakalarda herhangi bir estetik diş hekimliği işlemi yapılacak olsa da olmasa da yapılacak küçük bir operasyon ile dişeti fazlalıkları uzaklaştırılarak daha hoş bir gülümseme elde edilir.Dişeti çekilmesi: Dişeti çekilmesi sonucu bazı dişler çok uzun gözükebilir, kök yüzeyleri açığa çıkmıştır. Bu durumda öncelikle dişeti tedavisi yapılarak bu açıklıklar yumuşak doku greftleri ile kapatılmalıdır.

  Düzensiz dişeti kenarları: Dişleri çerçeveleyen dişetleri bazı dişlerde çok yukarda veya çok aşağıda olabilir (dişeti çekilmesi, sürme bozukluğu, diş kaybından doğan defektler vb.) Estetik prosedürlerden önce dişeti şekilleri ideale getirilmelidir.

  Dişeti pigmentasyonu: Herhangi bir yaralanma sonucu veya doğal olarak dişetlerinde farklı renkte bölgeler olabilir. Eğer gülme hattında ise bunların da yokedilmesi gerekir.

 • Dişlerin şekli, sıralanışı ve renkleri Estetik diş hekimliğindeki uygulamalar, dişlerin form ve renklerindeki problemlere göre çeşitlenir.

Dişler arasında boşluklar varsa (diestama) kompozit dolgular veya laminate   veneerler ile bu boşluklar kolayca kapatılabilir.

Dişlerin rengi kötü ise, rengin kötülüğünün seviyesine göre yapılacak işlem değişir. İlk önce denenecek olan beyazlatma olur. Eğer istenen renge ulaşılamaz ise, (bazı durumlarda dişler beyazlatıcıya iyi reaksiyon vermez veya renk çok koyudur yeterince beyazlama elde edilemez) yapılacak olan kompozit veya porselen laminate veneerlerdir. İleri derecede tetrasiklin renkleşmesi olan vakalarda yapılacak işlem ilk önce beyazlatma daha sonra laminate veneer olmalıdır.

Dişler çapraşık ise, öncelikle yapılması gereken ortodontik tedavidir. Eğer hasta ortodontik tedavi istemiyorsa, laminate veneer uygulaması ile çapraşıklık giderilir.

Ön dişlerde aşınmalar ve uçlarında kırıklar var ise, bunlardan kurtulmanın en estetik ve uzun vadeli çözümü porselen laminate veneerlerdir. Hem dişleriniz dış etkenlere karşı korunmuş olur, hem de güzel bir gülüşe kavuşursunuz. Dişlerinizdeki kırıklar diş sıkma veya gıcırdatma probleminden kaynaklanıyorsa laminateler yapıldıktan sonra night guard denilen dişleri koruyucu plakların yapılması gerekmektedir.

Ön dişlerde çok sayıda renkleri kötü dolgular var ise, yapılabilecek en ucuz ve kolay tedavi kompozit dolguların yenilenmesidir. Fakat malzemenin yapısından kaynaklanan sınırlamalar vardır. Yani, güzel bir dolgu yapılsa da eğer çok fazla kahve, çay, sigara içiyorsanız dolgular bir iki senede renkleri emecektir. Porselen laminate veneerler ise uygulandıklarında hiçbir zaman boyayıcı ajanlardan etkilenmez ve lekelenmezler. Böyle vakalarda tercih edilebilir.

 • Ten rengi Estetik diş hekimliği uygulamalarında, dizayn edilen gülüşün kişiyle tam olarak uyuşması çok önemlidir. Zira çok güzel hazırlanmış dişler bile bazen yüze bir şey katmaz tam tersi gözü rahatsız eder. Ten rengi de yapılacak uygulamanın renginin belirlenmesinde en önemli faktörlerden biridir. Koyu bir ten rengine sahip esmer kişilerde çok açık renkli, parlak, dikkat çekici dişler uyumlu ve güzel bir gülüşü sağlayamazken, daha açık ten rengine sahip kişilerde bu dişler daha naturel durur ve gülüşün harmonisi sağlanır.
 • Yüz şekli Doğal dişlerde yüz şekliyle dişlerin şekli arasında bir benzerlik bulunur. Yani oval bir yüze sahipseniz dişlerinizin formu oval veya ovale çok yakındır. Bu uyumu yaptığımız estetik uygulamalarda da kullanarak doğal gülüşleri yakalayabiliriz.

Kimi zaman da bu uyumu bozarak kozmetik illüzyonları kullanırız. Kişinin yüzü onu rahatsız edecek kadar kare, yuvarlak ya da uzun olabilir. Böyle kişilerde gülüş dizayn edilirken bu rahatsızlığı göz önünde bulundurularak, dişlerin şeklini değiştirmek suretiyle yeni gülüşle birlikte yüz şeklindeki rahatsızlık da azaltılabilir.

Mesela uzun bir yüz şekline sahip kişiye yine ince uzun dişler yapılırsa yüzü olduğundan da uzun gözükecektir. Bu durumda daha geniş karemsi dişler kullanarak yüzün uzunluğu gizlenebilir, ya da çok yuvarlak, şişman yüzlü bir hastaya uygulanan ince uzun dişler onu daha ince gösterecektir.

Gülüş tasarımında kullanılan teknikler:

gullus2Porselen Laminate Veneers Dişlerinize yapıştırılan ince poselen yapraklar inanılmaz değişiklikler sağlar. Estetik diş hekimliğinde en çok kullanılan tekniktir. Çünkü dişten hiç, ya da çok az madde kaldırılarak büyük değişiklikler yaratır. Işık geçirme özelliği olduğu için doğal dişten ayırmak mümkün değildir.

Beyazlatma Dişinizin doğal renginin daha beyaz ve ışıltılı olmasını sağlar. Travma, yaşlılık ve çeşitli ilaçlarla meydana gelen renklenmeleri yok eder.

Bonding (kompozit dolgu) Boşluk doldurur, kırık onarır ve renk bozukluklarını mineye uyumlu gelişmiş materyaller ile örter. Ucuzdur, uygulaması kolaydır, ancak ömrü sınırlıdır.

Metal desteksiz porselen kuronlar (kaplamalar) Görünüm ve sağlığı geliştirmek amacı ile, çok hasarlı ya da daha önceden kesilmiş dişlere uygulanmalıdır.

Cosmetic Contouring (kozmetik düzenleme) Dişlerinizin muntazam ve doğru şekilde görülebilmesi için minik aşındırmalarla şekillendirme yapılır.

İLETİŞİM FORMU

By submitting the form you agree that you will be contacted by phone call, text message or email

Contact Us